DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Policjanci zatrzymali dwóch złodziei samochodowych i odzyskali skradzione auta

Data publikacji 20.06.2024

Efektem ostatnich działań policjantów z poznańskiej „samochodówki” jest odzyskanie dwóch samochodów dostawczych skradzionych na terenie powiatu poznańskiego oraz zatrzymanie dwóch mężczyzn podejrzanych w sprawie. Jeden ze sprawców próbował uniknąć zatrzymania, ale szybkie działania mundurowych doprowadziły do obezwładnienia uciekiniera. Złodzieje usłyszeli zarzuty. Trafili na 3 miesiące do aresztu. O ich losie zdecyduje sąd.

Działania operacyjne policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu doprowadziły do odzyskania dwóch skradzionych samochodów dostawczych marki Fiat Ducato o łącznej wartości ponad 160 tys. zł oraz zatrzymania dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za ich kradzieże.

Kryminalni na podstawie zebranego materiału dowodowego, analizy nagrań z kamer monitoringu oraz posiadanych informacji, 7 czerwca br. -  zlokalizowali pierwszy skradziony pojazd dostawczy. Złodziej poruszał się nim jedną z ulic poznańskiego Grunwaldu. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę. 26-letni poznaniak został zatrzymany, a śledczy potwierdzili, że jechał pojazdem skradzionym dzień wcześniej na poznańskim Nowym Mieście.

Szybko okazało się, że 26-latek nie działał sam. Jego kompan, który poruszał się swoim samochodem osobowym marki KIA przed Fiatem Ducato w trakcie trwania akcji – będąc tzw. „prowadzącym”, rozpoczął ucieczkę autem przed policjantami. Funkcjonariusze używając sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej podjęli za nim pościg. Po niedługim czasie porzucił on jednak swoje auto z uwagi na fakt, że wcześniej doprowadził do kolizji z innym samochodem. Rzucił się w pieszą ucieczkę. Jednak błyskawicznie został zatrzymany, obezwładniony i zakuty w kajdanki przez mundurowych.

Okazał się 29-letnim bratem mężczyzny, zatrzymanego chwilę wcześniej w skradzionym Fiacie Ducato. Obydwoje trafili do policyjnego aresztu. W busie policjanci znaleźli także urządzenie elektroniczne służące do uruchomiania pojazdów i ich kradzieży. Ponadto znajdował się tam też sprzęt budowlany, który złodzieje ukradli razem z samochodem. Kryminalni w całości odzyskali mienie.

Nasi koledzy nie spoczęli jednak na laurach. Wnikliwa praca stróżów prawa doprowadziła ich do drugiego Fiata Ducato, który kilka dni wcześniej został skradziony w podpoznańskim Gruszczynie. Stał na jednym z poznańskich parkingów, przygotowany do transportu. A odpowiedzialni za niego okazali się wspomniani wcześniej bracia.

Przestępczy duet był znany poznańskim policjantom ze wcześniejszych kradzieży aut. Obydwaj mężczyźni usłyszeli po dwa zarzuty kradzieży z włamaniem do pojazdów. Decyzją sądu, na wniosek prokuratury, podejrzani trafili na 3 miesiące do aresztu. Grozi im teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

sierż.sztab. Łukasz Paterski

Powrót na górę strony