DZIAŁANIA POLICJI

Nadmierna prędkość - główną przyczyną wypadków. Kierowco noga z gazu!

Data publikacji 22.05.2024

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest najczęściej niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Utrzymująca się piękna pogoda, długi dzień oraz dobre warunki na drodze czasami mogą sprzyjać szybkiej jeździe, natomiast nie zwalniają od przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Prowadzone przez poznańskich policjantów działania „Prędkość” mają i będą miały na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu i ograniczenia zdarzeń drogowych.

Od stycznia do 20 maja br. w Poznaniu i powiecie poznańskim doszło łącznie do 316 wypadków w tym, aż 10-ciu śmiertelnych. Połowa ze śmiertelnych zdarzeń spowodowana była niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierujących samochodami nadal pozostaje główną przyczyną najtragiczniejszych wypadków i groźnych zdarzeń drogowych w Polsce. Dlatego policjanci prowadzą intensywne kontrole ruchu drogowego, szczególnie pod tym kątem.

Chcąc ograniczyć liczbę tych zdarzeń, poznańscy policjanci w trakcie codziennej służby dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Reagują na rażące naruszenia drogowe, takie jak jazda z nadmierną prędkością i brawurą - które przyczyniają się do powstawania wypadków.

Pomimo realizacji codziennych zadań związanych z wykrywaniem sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych, policjanci przeprowadzają regularnie akcje i działania mające na celu zintensyfikowanie kontroli w miejscach, gdzie do zdarzeń drogowych dochodzi najczęściej.

Tak jak miało to miejsce 8 i 9 maja br. w gminie Pobiedziska. Wówczas policjanci z tamtejszego komisariatu we współpracy z poznańską drogówką przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”. Akcja miała na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, dlatego mundurowi reagowali, poza wykroczeniami w postaci przekroczenia prędkości, również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego. Efekt?

  • 59 skontrolowanych pojazdów,
  • 62 wykroczenia drogowe, w tym aż 52 stanowiły przekroczenia dozwolonej prędkości
  • zatrzymano 1 prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h oraz 3 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdu,
  • ponadto, jedna z osób kierowała swój samochód pod wpływem alkoholu – jej sprawa będzie miała finał w sądzie.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest nieustannie główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem w którym  ginie człowiek, kryje się tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci zwracają szczególną uwagę na wszelkie zachowania niezgodne z prawem.

Dlatego apelujemy - KIEROWCO ZWOLNIJ! Wolniej dojedziesz dalej!

Policjanci zapowiadają, że podobnych działań można spodziewać się w najbliższym czasie na terenie całego powiatu.

sierż.sztab. Łukasz Paterski

Powrót na górę strony