KP Czerwonak

Czerwonak - „Razem Przeciwko Przemocy”

20 listopada br. podobnie jak w latach ubiegłych, organizacje pozarządowe wspólnie z Policją oraz placówkami oświatowymi zainicjowały działania o charakterze interdyscyplinarnych pn. „Razem Przeciwko Przemocy”, ukierunkowane na przeciwdziałanie przemocy wobec dzieciom.

Na dzień 19 listopada przypadał Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, a 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, w związku z czym Komenda Miejska Policji w Poznaniu zrealizowała projekt pn. „Razem Przeciwko Przemocy”.

Przygotowane przedsięwzięcia miały na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa na zjawisko przemocy wobec dzieci oraz wyrażenie jasnego sprzeciwu przeciwko zachowaniom przemocowym wobec najmłodszych, a także przemocy rówieśniczej.

Przemoc to objaw słabości i bezsilności. Bicie dzieci nie jest i nie może być ani karą, ani metodą wychowawczą. Bardzo często skutki takiej przemocy sa bardzo poważne, poczynając od uszkodzeń ciała do trwających nawet przez całe życie zaburzeń emocjonalnych. Dzieci, które wychowują się w środowisku przemocowym, bardzo często myślą, że strach, poniżanie, krzywdzenie przez osoby najbliższe jest czymś zupełnie normalnym, że przemoc jest najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów. Dzieci z takich rodzin są rozdarte emocjonalnie, gdyż kochaja i nienawidzą jednocześnie sprawcę takiej przemocy.

W dniu 20 listopada br. w Szkole Podstawowej w Czerwonaku policjanci z Komisariatu Policji w Czerwonaku wraz z funkcjonariuszami Straży Gminnej w Czerwonaku zorganizowali spotkanie z uczniami, podczas którego poruszano zagadnienia związane z agresją i przemocą.

Celem spotkania było nie tylko omówienie samego zjawiska lecz również przeciwdziałania i reagowania na tego typu sytuacje. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób pomóc innym, będąc świadkiem takiej przemocy. Podczas zajęć poruszano wiele form przemocy, tą w internecie również. Zamieszczanie obraźliwych wpisów na forach czy blogach, wysyłanie sms-ów oraz e-maili z groźbami sa również zabronione.

Podczas zajęć dzieci mogły przelać na papier to jak rozumieją pojęcie przemocy w postaci rysunków, które później wspólnie omówiono. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał brelok, aby zapamiętać zasadę: "Słuchaj!, Patrz!, Reaguj!".

A. Daszkiewicz/S.S.

Powrót na górę strony