KP Czerwonak

Działania prewencyjno-edukacyjne w ramach XII edycji ogólnopolskiej akcji Bezpieczny przejazd - „Szlaban na ryzyko”

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Czerwonaku wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A przeprowadzili działania prewencyjno-edukacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”.

Głównym celem akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w rejonach przejazdów kolejowych poprzez eliminację negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych oraz korzystania z „dzikich przejść”. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców jest brak reakcji na znak „STOP”, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź też ich ominięcie (tzw. jazda slalomem). Organizatorzy przedsięwzięcia pouczają użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych o prawidłowym zachowaniu podczas ich przekraczania.

W ramach ogólnopolskiej akcji także policjanci z Komisariatu Policji w Czerwonaku włączyli się w te działania poprzez ujawnianie nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu
w obrębie przejazdu kolejowego w miejscowości Czerwonak ul. Gdyńskiej przy „Elewatorze”. Działania polegały m.in. na tym, że każda osoba przejeżdżająca lub przechodząca przez przejazd otrzymywała ulotkę „Szlaban na ryzyko” przypominającą
o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przejazdu lub przejścia przez torowisko.

Droga hamowania pociągu nawet przy niewielkich prędkościach jest o wiele dłuższa niż samochodu, a masa pociągu waha się w granicach kilkuset ton, dlatego wypadki z udziałem pociągu może nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń drogowych, ale należą do tych charakteryzujących się z reguły tragicznymi skutkami. W wielu przypadkach chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów drogowych, przechodzenie przez tory w miejscach do tego nie wyznaczonych oraz wjazd na przejazdy przy zamkniętych rogatkach jest nie tylko zabronione, ale naraża na niebezpieczeństw utraty życia lub zdrowia.

Pamiętajmy o tym, bo w wielu przypadkach można by było uniknąć tragedii, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.

 

M. Trzybińska/ A.D.

Powrót na górę strony