DZIAŁANIA POLICJI

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Policjanci z drogówki przypominają o bezpieczeństwie w święta

Data publikacji 21.12.2018

Zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Dlatego policjanci z poznańskiej drogówki apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga właściwej techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniając panowanie nad pojazdem.  Przypominamy także, że kierowcy powinni zmienić opony w pojeździe z „letnich” na „zimowe”, które posiadaja odpowiednio dostosowane do tej pory roku parametry techniczne.

Policjanci z poznańskiej drogówki przypominają, że reakcja nawierzchni dróg z opadami atmosferycznymi czy błotem pośniegowym wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić.

Szczególny apel funkcjonariusze ruchu drogowego kierują również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Wszystkim życzymy wesołych, a przede wszystkim bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia.

Aleksandra Tomczyk/MM