DZIAŁANIA POLICJI

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Policjanci na rowerach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców

Data publikacji 01.10.2018

Pomimo zmieniającej się aury zwolenników jazdy na rowerze nie brakuje. Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci z poznańskiej drogówki przeprowadzili działania kontrolne ukierunkowane między innymi na rowerzystów poruszających się jednośladami niezgodnie z obowiązującymi przepisami. W trakcie kontroli mundurowi sprawdzali trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdu, a także przypominali, o tym jak ważne jest noszenie odblasków, które przy obecnej porze roku, mogą mieć znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu każdego dnia pełnią służbę na rowerach dbając o to, aby na ulicach miasta było bezpiecznie. Tym razem szczególną uwagę zwrócili na osoby, poruszające się na jednośladach niezgodnie z obowiązującymi przepisami, np. jadąc po chodniku. Podczas przeprowadzanych kontroli sprawdzali stan techniczny pojazdów, obowiązkowe wyposażenie oraz trzeźwość kierujących.

Podczas przeprowadzanych kontroli mundurowi wręczali również uczestnikom ruchu drogowego materiały prewencyjne oraz elementy odblaskowe, których noszenie może uratować życie. Podczas rozmów z mieszkańcami przypominali, że mały odblask, przypięty do roweru, plecaka, czy kurtki, daje szansę, na to, że zostaną zauważeni przez innych uczestników ruchu z dużo większej odległości. 

Ponadto, policji przypominają, że  obowiązujące przepisy wymagają, aby rower wyposażony był w:

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,

- co najmniej jeden sprawny hamulec,

- co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe,

-  co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem – obowiązkowe po zmroku,

-  co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem -obowiązkowe po zmroku,

- kierunkowskazy – tylko w przypadku, gdy konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu.

 Aleksandra Tomczyk/MM